Dodaj produkty podając kody
Jakie wady i zalety mają pompy ciepła powietrze-woda?

Wiele osób w dzisiejszych czasach poszukuje najlepszych możliwości, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dlatego też decyzja o zakupie pompy ciepła powietrze-woda wydaje się jak najbardziej słuszna. Vaillant oferuje wysoko wydajne pompy ciepła, doceniane przez tysiące użytkowników na całym świecie! Sprawdź, czy i Tobie takie rozwiązanie przypadnie do gustu!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działają pompy ciepła?
- Jakie są zalety i wady powietrznych pomp ciepła?
- Czym są pompy ciepła monoblok?
- Czym są pompy ciepła split?

Pompy ciepła – jak działają?
Jeśli zależy Ci na wyborze jednego z najbardziej wydajnych i energooszczędnych rozwiązań, koniecznie zastanów się nad zakupem pompy ciepła. Modele powietrzne pobierają energię, która zgromadzona jest w powietrzu atmosferycznym. Dzięki wiatrakom strumień powietrza zostaje wtłoczony do układu z czynnikiem roboczym. Ciecz podgrzewa się pod wpływem ciepła i zaczyna zmieniać swój stan ciekły w gazowy. Następnie w takiej formie transportowana jest do sprężarki, gdzie uzyskuje wyższą temperaturę, dzięki działaniu wysokiego ciśnienia.
Bardzo gorący gaz podgrzewa wodę w systemie grzewczym mieszkania, co pozwala nie tylko na zachowanie komfortu termicznego w pomieszczeniach, ale umożliwia przygotowanie ciepłej wody. Czynnik roboczy zaczyna oddawać ciepło i znów zmienia swój stan skupienia na ciekły i trafia do zaworu rozprężnego. To właśnie tam odzyskuje parametry potrzebne do ponownego przeprowadzenia całego procesu.
Na rynku znajdziesz dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła:
- Powietrze-powietrze – ich zadaniem jest podgrzewanie pomieszczeń.
- Powietrze-woda – odpowiada nie tylko za komfort termiczny w pomieszczeniach, ale przygotowuje C.W.U.

Jakie są zalety i wady powietrznych pomp ciepła?
Niezależnie od tego, czy masz nowy, czy modernizowany budynek, z powodzeniem możesz w nim zainstalować pompę ciepła powietrze-woda Vaillant. Dzięki niej wygenerujesz oszczędności i zmniejszysz koszty poboru energii nawet o 75%. Pompa posiada najwyższą klasę efektywności – A+++ w trybie grzania. Idealnie sprawdza się jako samodzielne urządzenie, ale może również współpracować z innym systemem np. kotłem gazowym kondensacyjnym. Wybierając takie rozwiązanie, stworzysz w swoim domu system hybrydowy, co jest jedną z bardziej ekologicznych, dostępnych dziś technologii.
Do zalet pomp ciepła powietrze-woda można zaliczyć niewielkie koszty inwestycyjne związane z zakupem i montażem urządzenia. Mogą być z powodzeniem wybierane do modernizowanych budynków, ponieważ w porównaniu z gruntowymi pompami ciepła, nie wymagają wykonywania odwiertów w gruncie. Montaż pompy ciepła powietrze-woda Vaillant przeprowadza się tylko w jeden dzień.
Jeśli Twój dom jest na etapie budowy, warto już teraz pomyśleć o instalacji pompy ciepła, ponieważ wtedy zyskasz większą pewność, że system będzie pracował naprawdę wydajnie. Pompy ciepła powietrze-woda cechują się niższą wydajnością niż np. pompy gruntowe czy wodne. Mimo wszystko, wybierając pompę ciepła Vaillant zyskujesz pewność, że będzie ona dobrze pracować, nawet gdy na zewnątrz panuje temperatura wynosząca do -20 st. C.
Do wad tego systemu można zaliczyć np. koszt inwestycji, choć i tak nie jest on zbyt wygórowany.

Pompy ciepła monoblok – czym są?
Na rynku grzewczym bardzo często natkniesz się na pompy ciepła monoblok i split. Te pierwsze są sprzętami jednomodułowymi, a więc posiadają tylko jedną jednostkę. Można je zamontować wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jeśli chcesz chronić pompę ciepła przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, najlepiej zamontować ją w domu. Dodatkowo nie zabierają one więcej miejsca niż standardowa lodówka i prezentują się bardzo nowocześnie, dlatego warto skorzystać z takiej opcji.
Pompy ciepła monoblok cechują się w miarę tanim i prostym montażem. Jej podłączenie nie powinno zająć doświadczonej ekipie więcej niż jeden dzień. Oprócz tego fachowcy nie potrzebują żadnych uprawnień chłodniczych ponieważ urządzenie to wykorzystuje niewielką ilość czynnika chłodniczego, co nie wymaga rejestracji w urzędzie.

Pompy ciepła split – czym się charakteryzują?
Innym rozwiązaniem, jest wybór pompy ciepła split, która z kolei składa się z dwóch modułów – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Pompy ciepła Vaillant gwarantują bardzo cichą pracę – ok. 32 dB. Stanowią więc bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek dźwięki. Nie ma także problemów, aby zainstalować jednostkę w gęstej zabudowie miejskiej.
Oprócz tego technologia split nie pozwala na zamarznięcie układu chłodniczego. Niestety może się wiązać z bardziej skomplikowanym montażem, a fachowcy będą potrzebować odpowiednich uprawnień, aby przeprowadzić cały proces. Jednak z pewnością system split odznacza się bardzo wysoką skutecznością – COP pompy ciepła Vaillant typu Split możesz wynosić nawet 5,0. Dlatego też użytkownik urządzenia nie musi martwić się o komfort termiczny i szybkie wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo pompa ciepła Vaillant Split może wydajnie pracować, nawet kiedy na zewnątrz temperatura wynosi -20 st. C. Warto również pomyśleć o podłączeniu urządzenia do fotowoltaiki, ogrzewania podłogowego lub wentylacyjnego. Dzięki takim rozwiązaniom zyskasz energooszczędny dom!
Autor: Małgorzata Buchkovska