Dodaj produkty podając kody
Rekuperator – jak wybrać?
Dziś coraz więcej osób chce otaczać się w swoich domach tylko czystym powietrzem. Niestety zanieczyszczenia z zewnątrz dostają się do pomieszczeń np. kiedy wietrzysz swój dom. Toksyczne substancje mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto o nie zadbać. Jednym z lepszych rozwiązań, aby odciąć się od toksycznego powietrza, jest rekuperacja, która obok fotowoltaiki i pomp ciepła cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzięki rekuperatorowi Ty i Twoja rodzina będziecie mogli na co dzień oddychać tylko czystym powietrzem. Jeśli zastanawiasz się, jaki rekuperator wybrać, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest rekuperator?
- Na które rekuperatory warto zwrócić uwagę?
- Jaki rekuperator wybrać?
- Jaki rekuperator do małego i dużego domu?
- Jaki wymiennik ciepła jest najlepszy?
Czym jest rekuperator?
Każdy słyszał o tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, którą spotkasz w każdym domu bez rekuperacji. Jej działanie jest oparte o naturalny ruch powietrza, a nie tak jak w przypadku rekuperacji na jego mechanicznym ruchu. W tym przypadku wentylator porusza powietrzem, dzięki czemu urządzenie może nagrzewać strumienie napływające do wnętrza budynku. Rozwiązanie tego typu jest o wiele bardziej wydajne i to nie wszystkie zalety tego systemu.
Można do nich zaliczyć również:
- Oszczędności – dzięki możliwości odzyskiwania energii cieplnej ze zużytego powietrza. Oczywiście strumień wyrzucany na zewnątrz i pobierany nie mieszają się ze sobą, dlatego nie musisz obawiać się o oddychanie zabrudzonym powietrzem.
- Niższe straty energii – ten punkt można odnieść do tego powyżej. Dodatkowo nie wychładzasz pomieszczenia, ponieważ nie ma konieczności otwierania okien w celu przewietrzenia pomieszczeń.
- Dostęp do świeżego powietrza – powietrze przechodzące przez wymiennik rekuperatora jest stale filtrowane z zanieczyszczeń. Na rynku znajdziesz różne rodzaje filtrów, począwszy od tych, które oczyszczają strumienie z największych zanieczyszczeń, jak i te eliminujące alergeny i bakterie.
- Brak wietrzenia pomieszczeń – a więc mniej strat ciepła i mniejsze ryzyko, że do domu dostaną się owady.
- Odpowiedni poziom wilgoci – dzięki temu nie musisz obawiać się o rozwój grzybów i bakterii.
- Możliwość połączenia z fotowoltaiką i pompą ciepła.
Na które rekuperatory warto zwrócić uwagę?
W pierwszej kolejności warto zapoznać się z przepisami prawa dotyczącymi ilości świeżego powietrza na jedną osobę w pomieszczeniu. Według Polskiej Normy PN-83 C-03430 nie powinno być go mniej niż 30m3/h. Oprócz tego przepisu należy zapoznać się również z aktualnymi Warunkami Technicznymi, które dotyczą norm warunków technicznych budynków. Według nich maksymalna wartość współczynnika EP, czyli energii pozyskanej przez dany obiekt budowlany z nieodnawialnych źródeł energii, powinna wynosić nie więcej niż 70 kWh/m2/rok.
Jeśli postanowisz zainstalować rekuperację w swoim domu, osiągniesz ten pułap. Oprócz tego zawsze warto skorzystać z opinii specjalistów, którzy mogą pomóc Ci w wybraniu najlepszej rekuperacji.
Rekuperator – jaki wybrać?
Zastanawiasz się, jaki rekuperator będzie najlepszym wyborem do Twojego domu? To oczywiste, ponieważ na rynku masz do wyboru mnóstwo modeli tych urządzeń. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Wymiennik ciepła.
- Wydajność – czyli ilość powietrza na 1m3/h. Parametr ten uzależniony jest od liczby mieszkańców i metrażu budynku.
- Sposób montażu.
- Klasa energetyczna.
- Głośność.
- Uzyskane atesty.
Rekuperator do dużego i małego domu – jaki wybrać?
Wybór rekuperatora jest sprawą indywidualną. Jeden model będzie pasował do domu o metrażu 100 m2 a inny do domu, który ma 200 m2 powierzchni. Oprócz tego, pod uwagę trzeba wziąć również liczbę mieszkańców. Do domu, którego metraż wynosi 100 m2 możesz szukać rekuperatora, którego wydajność wynosi minimum 200m3/h. W przypadku domu o metrażu 200 m2 sprawność urządzenia nie powinna być niższa niż 400m3/h.
Wymiennik ciepła rekuperatora – jaki wybrać?
Na rynku znajdziesz rekuperatory wyposażone w różne wymienniki. Element ten odpowiada za sprawność odzysku ciepła. Można je więc podzielić na:
Jeśli marzysz o stałym dostępie do świeżego powietrza, koniecznie zastanów się nad zakupem i montażem rekuperacji. Dziś z takiej możliwości korzystają tysiące osób, dlatego sprawdź, czy i Ciebie nie zadowoli takie rozwiązanie!
Autor: Małgorzata Buchkovska